פוסטים אחרונים

ארכיון

חיפוש לפי תגיות

No tags yet.

עקבו אחרי

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

הקשבה הורית


תחילת שנת הלימודים זוהי נקודת זמן טובה לעצור ולהיזכר מה באמת התפקיד שלנו כהורים?

מעבר לטיפול, הפיזי והדאגה לכל מחסורם – תפקידנו המשמעותי לרקום מאחורי הקלעים את הנרטיב (סיפור חיי וההבנה מי אני, מערך האמונות שלי על עצמי ומה זה העולם) של הילדים שלנו מלידתם ועד הפיכתם לבוגרים (כיום בסביבות גיל 30!). כדי לבנות נרטיב מחזק, עלינו לעסוק ברמה יומיומית ב"תיווך" העולם ובמסגור החוויות מחדש.

ילד עד גיל 6 (על-פי אדלר) אוסף מיום לידתו חוויות ומתרגם את מה שחווה דרך המסננת האישית שלו, שמוגבלת בתפיסתה לאור "צעירות" יכולת הניתוח שלו וצמצום הראייה.

ה"תרגום" השגוי משפיע על מערך האמונות של הילדים על העולם ועל היכולות האישיות שלהם, צומח איתם ומלווה אותם עד לחייהם הבוגרים. השפעה שבאה לידי ביטוי ביחסים, בבחירות תעסוקתיות, בחדווה ובסגנון חיים ועוד...

תיווך העולם ומסגור חוויות מחדש דורשים הקשבה מלאה ופעילה לילדנו. הקשבה כזאת דורשת מיומנות, מודעות, זמן ופניות. זמן ופניות הם 2 מצרכים נדירים בסגנון החיים של רובינו ועם תובענות האתגרים הכלכליים והטכנולוגיים.

אז איך עושים את זה?

בודקים מה חשוב לנו באמת בבחינת walk the talk. לא מספיק להגיד שחשוב לי, לבדוק כמה דקות ביום אני כהורה פנוי להקשיב לילדים שלי?

האם תוך כדי "תפעול החיים" (סידור התיק, בחירת בגדים, הכנת שיעורים וכד'...) יש "זמן חסד" ללא מתחים, שלא צריך להספיק כלום, אקלים של קירבה, התעניינות, המאפשרים שיתוף? האם אני מצליח ליצור "זמן חסד" פעם ביום? בשבוע? בחודש? בשנה? ואם יש לי 3 ילדים...?

האם אנחנו מקיימים כהורים את הערכים החשובים לנו? כמה אנחנו חזקים ומתחזקים (משמרים) את סדרי העדיפות שלנו (בניהול הזמן והכסף) ולא ממסמסים אותם?

שבו ביחד כהורים, פיתחו יומנים, תכניסו זמני חסד אפשריים ללו"ז, פתחו את יכולת ההקשבה, עודדו, תתמכו, תחזקו, תתווכו לילדים את העולם, ותמסגרו חוויות קשות בצורה מעצימה מחדש.

בהצלחה. שנה טובה והקשבה פורייה.

#תפקידינוכהורים #תקשורת